Kompakty z wymienną optyką – strzał w dziesiątkę?

Rośnie popularność aparatów bezlusterkowych. Ta stosunkowo nowa kategoria sprzętu fotograficznego przebojem zdobywa serca użytkowników, którzy chcą połączyć wysoką jakość otrzymywanych zdjęć z niewielkimi gabarytami aparatu.

fot. Badly Drawn Dad, lic. CC

O popularności aparatów MILC/CSC/EVIL (nazwa tej kategorii sprzętu to temat na osobny artykuł – Mirrorless Interchangeable Lens Camera/Compact System Camera/Electronic Viewfinder Interchangeable Lens) świadczy nie tylko rosnąca ilość zapytań w internetowych wyszukiwarkach, ale przede wszystkim wyniki sprzedaży. Sytuację na rynku amerykańskim opisuje nowy raport InfoTrends. Wynika z niego, że sprzedaż aparatów z wymienną optyką (digital interchangeable lens cameras – DILC, sprzęt DSLR i CSC razem) zdecydowanie rośnie. Zgodnie z analizami do 2016 roku mają one stanowić ponad 50% wszystkich sprzedawanych aparatów. Interesujące są także dane CIPA (Camera & Imaging Products Association), która już w lutym, publikując podsumowanie 2011 roku na rynku aparatów, postanowiła rozdzielić kategorię DILC na sprzęt z lustrem i bez lustra. Według statystyk CIPA sprzedaż bezlusterkowców wyraźnie wzrosła porównując 3 i 4 kwartał 2011. W Japonii już blisko 50% aparatów z wymienną optyką to te bez lustra (w Europie i USA to ok. 20%).

Gdy w 2008 roku pojawiły się pierwsze kompaktowe bezlusterkowce – zaprezentowano system Mikro Cztery Trzecie, wspólny pomysł Panasonica i Olympusa, nikt nie przypuszczał ile wniesie w świat fotografii taka kategoria sprzętu. Dociekliwi mogą co prawda powiedzieć, że wszystko zaczęło się wcześniej, ponieważ już w 2004 roku powstał aparat Epson R-D1, a dwa lata później Leica M8, jednak ciężko jest zakwalifikować je jako kompaktowy sprzęt dla każdego. Tym, co pokazały konstrukcje Lumix’a GH1 i PEN’a E-P1 była możliwość stworzenia popularnego aparatu o możliwościach dorównujących lustrzankom w naprawdę kompaktowej obudowie. Duże matryce i dobrej klasy obiektywy przekonują niezdecydowanych na aparat SLR, a szukających czegoś więcej niż zaawansowany kompakt.

Dla rozwoju segmentu bezlusterkowców ważne jest też istnienie konkurencji. Nie jest to kategoria produktów rozwijana wyłącznie przez jednego czy dwóch producentów. Na rynku CSC obecni są już wszyscy „wielcy”. Do pokaźnego grona dołączył ostatnio Canon z aparatem EOS M. Długo czekano na jego ruch, bowiem do 23 lipca 2012 nie posiadał w swojej ofercie bezlusterkowca. Teraz odbiorcy mają większy wybór i… większy kłopot z decyzją jaki aparat wybrać.

Pojawienie się nowego, dużego gracza na rynku kompaktowych aparatów z wymienną optyką może sporo zmienić. Z pewnością zmobilizuje pozostałych do udoskonalania swoich konstrukcji, a to może tylko cieszyć fotografujących i choćby częściowo ułatwi wybory. Potrzeba tylko nieco cierpliwości, by przekonać się co szykuje Olympus i Panasonic, którzy stworzyli ideę kompaktowych i przystępnych bezlusterkowców, Sony z dziedzictwem Minolty, czy nieustannie rywalizujący z Canonem Nikon. Inni nie oddają pola. W walce o klienta (jego zaufanie do marki i w końcu portfel) stanęli też Samsung, Pentax i Fujifilm.

O nowościach powinniśmy niebawem usłyszeć. Zbliżają się największe światowe imprezy fotograficzne – IFA (31.08 – 06.09) i Photokina (18.09 – 24.09). Pozostaje pytanie: czy o popularności bezlusterkowców decyduje chęć posiadania nowinek, czy dostrzeżenie ich zalet?

, , , , , , , , , , , ,

Przemysław Goławski

Fotograf i dziennikarz. Pisze o nauce, nowych technologiach, sprzęcie fotograficznym, internecie, ale także psychologii i wierze. Tworzy strony internetowe. Zawodowo związany z Polskim Radiem. Odpowiedzialny za multimedialną obsługę serwisów specjalnych tworzonych przez Portal Polskiego Radia. Autor tekstów, dźwięków, fotografii i filmów. Z aparatem i kamerą śledził większość wydarzeń organizowanych przez i objętych patronatem Polskiego Radia. Freelancer, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Oprócz fotografii i dziennikarstwa zajmuje się także doradztwem w zakresie wyboru technologii i rozwiązań multimedialnych.
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: