Wspólnota z Taizé świętuje

W połowie sierpnia do Taizé we Francji przybyło kilka tysięcy młodych ludzi ze wszystkich kontynentów. Ta mała burgundzka wioska jest sercem wspólnoty ekumenicznej, która niesie światu przesłanie pokoju, sprawiedliwości i pojednania. W tym roku wspólnota świętuje potrójną rocznicę – 75-lecie swojego istnienia, 100-lecie urodzin i 10-lecie tragicznej śmierci założyciela Wspólnoty – Brata Rogera Schutza.

Miałem okazję odwiedzić to wyjątkowe miejsce, by móc opowiedzieć o życiu Wspólnoty i tym, czego poszukują przybywający tam ludzie.

Wielkie spotkanie młodych, które trwało od 9 do 16 sierpnia, zorganizowano pod hasłem: „Aby odnowić więzi solidarności”. Przez tydzień każdego dnia zaplanowano modlitwy, rozważania biblijne oraz warsztaty tematyczne, podczas których zaproszeni goście przedstawiali uczestnikom swoją wizję solidarności. Tygodniowe spotkanie zakończyło się wieczorem – wtedy odbyły się główne uroczystości rocznicowe i modlitwa upamiętniająca życia Brata Rogera.

Jak mówi brat Marek, pierwszy Polak we Wspólnocie, młodzi ludzie przybyli do Taizé aby doświadczyć wspólnoty i jedności między chrześcijanami. Tematem rozważań są 3 słowa – radość, prostota i miłosierdzie.

Co sprawia, że Taizé jest tak wyjątkowe?

 

Zapraszam do słuchania audycji poświęconych Wspólnocie z Taizé, które emitowane będą w Polskim Radiu:

– Kurier Ekumeniczny – sobota 22.08.2015, godz. 23:30, PolskieRadio24
– Familijna Jedynka – niedziela 23.08.2015, godz. 06:00 – 09:00, Program Pierwszy
– Nocne Czaty – poniedziałek 24.08.2015, godz. 00:00, Czwórka

, , , , ,

Przemysław Goławski

Fotograf i dziennikarz. Pisze o nauce, nowych technologiach, sprzęcie fotograficznym, internecie, ale także psychologii i wierze. Tworzy strony internetowe. Zawodowo związany z Polskim Radiem. Odpowiedzialny za multimedialną obsługę serwisów specjalnych tworzonych przez Portal Polskiego Radia. Autor tekstów, dźwięków, fotografii i filmów. Z aparatem i kamerą śledził większość wydarzeń organizowanych przez i objętych patronatem Polskiego Radia. Freelancer, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Oprócz fotografii i dziennikarstwa zajmuje się także doradztwem w zakresie wyboru technologii i rozwiązań multimedialnych.
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: