Spotkanie Młodych nad Lednicą – W imię Ducha Świętego

Lednica-2012-6

Tegoroczne Spotkanie Młodych na Polach Lednickich za nami. U źródeł chrzcielnych Polski młodzi ludzie spotkali się by razem modlić się i wielbić Boga. Pielgrzymi z Polski z zagranicy, których było 75 tysięcy, zjechali pod Bramę Rybę już po raz dziewiętnasty.

Jak podkreśla pomysłodawca lednickich spotkań, dominikanin ojciec Jan Góra, każde lednickie spotkanie jest wyjątkowe.

Hasło wydarzenia brzmi: „W imię Ducha Świętego”. To trzecie spotkanie przygotowujące do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Poprzednie odbyły się pod hasłami „W Imię Ojca” i „W imię Syna”. Lednickim wydarzeniom tradycyjnie towarzyszy bogata symbolika. 6 czerwca symbolami, a zarazem prezentami dla uczestników były kadzidło, które jest znakiem tajemniczej obecności Ducha Świętego, krzyżyk Ducha Świętego, symbolizujący jego dwanaście owoców i Trójcę Świętą oraz świeca na znak płonącej wiary.

Jak podkreśla Kinga Laszczkowska, wolontariuszka współodpowiedzialna za organizację Spotkania Młodych, dla uczestników bardzo ważne jest duchowe przeżycie.

Marta Petrus – Koordynator Spotkania dodaje, że Lednica to okazja na poznanie innych ludzi, budowanie przyjaźni i wzrastanie w wierze.

Kluczowym punktem spotkania była Eucharystia o godz. 19.00. Przewodniczył jej metropolita poznański i przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Homilię wygłosił Prymas Polski abp Wojciech Polak. Później uczestnicy wysłuchają przesłania, które kieruje do nich papież Franciszek.

O północy, zgodnie z lednicką tradycją młodzi dokonali wyboru Chrystusa i przeszli przez Bramę Rybę – Bramę III Tysiąclecia.

Tegoroczne Spotkanie Młodych nad Lednicą jest częścią przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży, który już za rok odbędzie się w Polsce – w Krakowie. O tej perspektywie i szczegółach tegorocznej Lednicy rozmawiałem w Czwórce z Joanną Giz.

 

, , , ,

Przemysław Goławski

Fotograf i dziennikarz. Pisze o nauce, nowych technologiach, sprzęcie fotograficznym, internecie, ale także psychologii i wierze. Tworzy strony internetowe. Zawodowo związany z Polskim Radiem. Odpowiedzialny za multimedialną obsługę serwisów specjalnych tworzonych przez Portal Polskiego Radia. Autor tekstów, dźwięków, fotografii i filmów. Z aparatem i kamerą śledził większość wydarzeń organizowanych przez i objętych patronatem Polskiego Radia. Freelancer, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Oprócz fotografii i dziennikarstwa zajmuje się także doradztwem w zakresie wyboru technologii i rozwiązań multimedialnych.
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: