Europejskie Spotkanie Młodych w Wiecznym Mieście

Europejskie Spotkanie Młodych, zorganizowane w Rzymie przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, trwało od 28 grudnia 2012 r. do 2 stycznia 2013 r. Do stolicy Włoch przybyło 40 tysięcy młodych ludzi nie tylko z całej Europy, ale także wielu innych części świata. Polacy stanowili blisko 1/3 wszystkich uczestników. Europejskie Spotkanie Młodych nazywane jest „pielgrzymką zaufania przez ziemię”. W tym roku pielgrzymka ta miała wymiar szczególny, ponieważ w kolebce chrześcijaństwa zorganizowana została na zaproszenie Ojca Świętego.

[singlepic id=683 w=500 float=center]

„Oczyszczać źródła zaufania do Boga” – tak  brzmiało hasło tegorocznego spotkania. W czasie swoich rozważań przeor wspólnoty z Taizé, brat Alois, podkreślał, że aby zaufać Bogu chrześcijanie potrzebują siebie nawzajem i nikt nie może wierzyć zupełnie sam. Brat Alois zaznaczył, że to właśnie w Rzymie można odkryć ślady ciągłości wiary, od apostołów aż po nasze dni. Dla chrześcijan wszystkich wyznań istotne znaczenie ma odpowiedzenie w nowy sposób na pytanie: „Dlaczego wierzyć w Boga?”. Tym bardziej, że w świecie, w którym zaufanie do Boga staje się coraz mniej oczywiste, osobista na nie odpowiedź ukierunkowuje nasze istnienie – mówił podczas jednej z modlitw przeor z Taizé.

Najważniejszym elementem spotkania w Rzymie, była modlitwa na placu Św. Piotra, której przewodniczył Benedykt XVI. Witając przybyłą młodzież, papież przytoczył słowa Jana Pawła II, które wypowiedziane zostały podczas poprzedniego spotkania w Rzymie w 1987 r.: „Papież czuje się głęboko zaangażowany wraz z wami w tę pielgrzymkę zaufania przez ziemię. Ja także jestem wezwany, by być pielgrzymem zaufania w imię Chrystusa”. Ojciec Święty dodał, że „zawarte w temacie Europejskie spotkania wezwanie do oczyszczania źródeł zaufania do Boga, wpisuje się w intencje Roku Wiary”.

[singlepic id=675 w=500 float=center]

Benedykt XVI swoje rozważanie wygłosił w kilku językach. W ostatniej części przemówienia papież mówił po polsku: „Drodzy młodzi przyjaciele, Chrystus nie odciąga was od świata. On was posyła tam, gdzie przygasa światło, abyście je nieśli innym. Tak, jesteście powołani, abyście byli małymi kagankami dla tych, którzy was otaczają.”

Młodzi chrześcijanie na codziennych modlitwach spotykali się w największych bazylikach Wiecznego Miasta. Jednym z ostatnich wydarzeń było spotkanie regionalne, kiedy zastanawiano się, jak kontynuować pielgrzymkę zaufania, po powrocie do domu i jak odnawiać więzi solidarności. Odbyły się wtedy nieszpory nieszpory oraz narodowe wyznanie wiary. W grupie Polaków, którzy spotkali się w Bazylice Św. Pawła za Murami, poprowadził je biskup Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży.

[singlepic id=701 w=500 float=center]

Dla młodych pielgrzymów Spotkanie Wspólnoty z Taizé w Rzymie było ważnym przeżyciem duchowym i szansą spotkania z innymi chrześcijanami. Katolicy, prawosławni i protestanci Razem rozważali Pismo Święte, modlili się o pokój i jedność chrześcijan, razem witali też Nowy Rok.

Chyba dla wszystkich młodych ludzi, którzy uczestniczą w Europejskim Spotkaniu Młodych, ma ono kilka wymiarów. To rzeczywiście szansa na zwiedzenie innego miasta, poznanie jego historii i kultury goszczącego kraju. To też okazja, by dobrze bawić się w sylwestrową noc. Niektórzy czas między Bożym Narodzeniem, a Nowym Rokiem, chcieli spędzić w miłym towarzystwie, dlatego dali się namówić swoim znajomym na wyjazd do Rzymu razem z nimi.

[singlepic id=684 w=500 float=center]

Ale bez wątpienia, tym, co jest największym magnesem, wbrew wielu stereotypom, jest duchowa wspólnota tysięcy młodych chrześcijan różnych wyznań. W Rzymie spotkałem ludzi, którzy na spotkanie wspólnoty z Taizé przyjechali po raz piąty i szósty. Jednak gdy wspominają swój pierwszy udział w ESM, podkreślają, że kierowała nimi ciekawość – był on bardziej wycieczką niż pielgrzymką zaufania przez ziemię. Zmieniło ich to, czego doświadczyli od innych uczestników, co usłyszeli podczas rozważań, co przemedytowali w ciszy. Mówią, że ten pierwszy wyjazd wystarczył, by bardziej zainteresować się wiarą , a niektórzy nawet stali się uzależnieni od tych wyjątkowych spotkań na przełomie starego i nowego roku.

Przyszłoroczne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się po obu stronach granicy między dwoma krajami, w mieście, które jest symbolem europejskiego pojednania, symbolem Europy otwartej i solidarnej. Pielgrzymi spotkają się w Strasburgu.

Przemysław Goławski

Fotografie wykonane zostały aparatem Olympus PEN E-PL5 z obiektywami M.Zuiko.

[nggallery id=48]

, , , , , , , , , ,

Przemysław Goławski

Fotograf i dziennikarz. Pisze o nauce, nowych technologiach, sprzęcie fotograficznym, internecie, ale także psychologii i wierze. Tworzy strony internetowe. Zawodowo związany z Polskim Radiem. Odpowiedzialny za multimedialną obsługę serwisów specjalnych tworzonych przez Portal Polskiego Radia. Autor tekstów, dźwięków, fotografii i filmów. Z aparatem i kamerą śledził większość wydarzeń organizowanych przez i objętych patronatem Polskiego Radia. Freelancer, nieustannie podnoszący swoje kwalifikacje. Oprócz fotografii i dziennikarstwa zajmuje się także doradztwem w zakresie wyboru technologii i rozwiązań multimedialnych.
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: